مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

شکستگی بینی

شکستگی بینی

بینی یکی از اعضای آسیب پذیر در صورت است که در اثر برخورد ضربه به هر دلیلی به صورت این ناحیه بیش از سایر نواحی صدمه می بیند و شایع ترین آسیب ، شکستگی بینی است. علت آن هم برجستگی و فرم این عضو در سطح صورت است. در کل بینی از دو بخش مهم متشکل شده است : بخش های غضروفی و بخش های استخوانی . هریک از این اعضا به دلیل جنسشان عکس العملی خاص در مقابل ضربه نشان می دهد.

شکستگی-بینی

شکستگی بینی در کودکان :

بیشترین بافت بینی در کودکان ، غضروفی است و و در اضلاع متصل شونده استخوان و غضروف ، نواحی رشدی می باشند در صورتی که در سنین کودکی یا اوایل نوجوانی طی حادثه ای بینی آسیب ببیند و امر شکستگی رخ دهد ، نواحی رشد به شدت دچار مشکل شده که به دلیل غضروفی بودن عمده بینی ، طی معاینات سطحی جراح بینی آسیب قابل ارزیابی نیست که با گذشت زمان و رشد استخوان ها ، مشکلاتی چون انحراف بینی و دفورمیته های شدید یا قوزهای استخوانی ظاهر می شوند.

آثار شکستگی بینی :

پس از وقوع حادثه یا ضربه امکان دارد شخص با از دست دادن حواس و پایین آمدن سطح هوشیاری مواجه شود که اولویت رسیدگی به نواحی حیاتی فرد آسیب دیده می باشد و مشکلات شکمی یا قفسه سینه و . . . در درجه اول اهمیت قرار دارند و در آخر شکستگی بینی توسط افراد امداد دهنده بررسی می شود. اولین علامت شگست بینی ، در خیلی از مواقع خونریزی بوده و نشانه دیگر شکستگی بینی معمولا بیشتر شدن وسعت کبودی و التهاب و ورم با گذشت ساعات اولیه است این سرخی و کبودی در موارد شدید به زیر یا حوالی چشم ها نیز کشیده می شوند. در موارد خفیف تر ، درد زیادی حس نمی شود و پس از مدتی همان درد کم نیز از بین می رود و تنها با لمس نمودن بینی ، دردهای شدید و آزاردهنده بروز می کنند. عارضه شکستگی بینی مشکلات مهمی برای شخص به همراه دارد که یکی از این مشکلات تغییر شکل و انحرافات غیرعادی یا قوز بدفرم پل بینی است. موارد دیگر به ترتیب ، گرفتگی ، انسداد ، حرکت غضروف به هنگام لبخند ، خرو پف و . . . است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر سامان خرمی نژاد جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد