سامان خرمی نژاد / جراحی بینی / رفع دفورمیته ها و بدشکلی های ناشی از جراحی قبلی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

رفع دفورمیته ها و بدشکلی های ناشی از جراحی قبلی

رفع دفورمیته ها و بدشکلی های ناشی از جراحی قبلی:

ممکن است طی جراحی بینی اولیه به دلیل ضعف در جراحی یا تجربه کم جراح و یا مراقبت های نامناسب پس از جراحی فرم بینی تغییر کرده و شاهد بروز دفورمیته های ناشایست باشیم. برخی از فرم های نامطلوب ایجاد شده و روش های درمانی جراحی بینی به شرح زیرند:

رفع-دفورمیته-ها-و-بدشکلی-های-ناشی-از-جراحی-قبلی

فرم زین اسب : در این حالت بخش هایی غضروفی از بافت های وسط بینی حد فاصل نوک تا قوز، دچار تورفتگی می شود علت این عارضه ، کمبود و ضعف غضروف در بخش نامبرده است ؛ به منظور برطرف نمودن فرم زین اسبی بینی ، گرافت های لازم از بخش های دیگر بدن برداشت گشته و در نواحی فاقد غضروف به نحو موثری جای می گیرند.

فرم منقار طوطی : در این حالت نوک بینی دچار افزایش حجم زیادی می شود که احتمال افتادگی سر آن در این مورد زیاد است گاه در بینی های گوشتی به دلیل مراقبت های ناصحیح پس از جراحی یا برداشت حجم زیادی از بافت های غضروفی ، نوک بینی دچار گوشت اضافه شده در نتیجه فرم کلی بینی همانند منقار طوطی به نظر می رسد.

عدم تقارن سوراخ های بینی : این حالت به دلیل ناشی بودن جراح بینی قبلی و عدم رعایت تکنیک های ظریف جراحی ایجاد می شود البته لازم به ذکر است که عدم قرینگی کم و محدود عادی است در صورتی که ناهماهنگی سوراخ ها به وضوح مشهود باشد ، به این عدم قرینگی عارضه می گویند ؛ با تقویت بافت های غضروفی پره ها و ظرافت در جراحی می توان عدم تقارن های شدید را پوشش داد. گاه لازم است پیوند های غضروفی از بدن خود بیمار تهیه شده و گاه می توان از پروتز های آماده استفاده نمود.

انحراف بینی : این عارضه دلایل زیادی دارد ، مواردی چون کج بودن تیغه بینی از ابتدا و عدم اصلاح آن از سوی جراح ، شکستن استخوان بینی در جای ناصحیح و در نهایت انحراف کلی بینی ، مراقبت های ناشایست پس از جراحی و . . . برای درمان این مشکل در جراحی ترمیمی بینی ، بافت های تیغه بینی دستکاری گشته و حین ارزیابی های دقیق پزشکی در جایگاه صحیح خود قرار می گیرند.

کوتاهی بینی : چنانچه در اثر جراحی بینی قبلی ، طول بینی به میزان زیادی کوتاه شده باشد و تعادل صورت فرد به هم بخورد لازم است جراحی های متعددی بر روی بینی بیمار انجام شود زیرا این جراحی ترمیمی از نوع جراحی های بسیار پیچیده است ؛ علاوه بر تامین غضروف پزشک جراح بینی نیازمند بافت های پوستی یا کشیدگی پوست نیز می باشد.

فرم وی معکوس (V معکوس) : بافت های غضروفی بخش فوقانی بینی در چنین وضعیتی در زیر استخوان آن نشست کرده و از روبرو فرم بینی دو تکه می شود و لبه بینی فرم V  معکوس به خود خواهد گرفت بروز مشکلات حاد تنفسی برای بیماران در این حالت  شایع است . می توان با رفع این نقصان ، تامین غضروف طبیعی و ترمیم بخش های ضعیف اولین اقدام جراح بینی بوده ، سپس کانال های هوایی و تنفسی تنظیم و درمان می شوند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر خرمی نژاد جراح و متخصص گوش و حلق و بینی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد