مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی به منظور رفع ایرادات ظاهری و عملکردی بینی انجام می شود و در بسیاری از موارد این عمل موجب افزایش جذابیت چهره و زیبایی افراد شده، مسائل مادرزادی یا اکتسابی را برطرف نموده و جلوه سایر اجزای صورت را دو چندان می کند. همچنین با توجه به خواست و سلیقه مراجعه کننده، فرم بینی می تواند طبیعی یا فانتزی و عروسکی ارائه شود. رینوپلاستی با هدف اصلاح عملکرد بینی به گونه ای است که ساختمان آن را بازسازی کرده و فعالیت تنفسی و بویایی شخص را ارتقا می دهد که امکانات بیمه خدمات درمانی و تخفیف قیمت را شامل می شود. لازم به ذکر است که این مزایا به حجم عمل و میزان وخامت حال بیمار بستگی دارند. معمولا جراحی های زیبایی شامل بیمه نشده و خود فرد هزینه آن را متقبل می شود.

 

 

تاریخچه عمل رینوپلاستی

این نوع عمل جراحی قدمتی 2000 ساله در کشور هندوستان دارد. به این ترتیب که پزشکان در آن زمان برای ترمیم ساختار بینی از اجزای گیاهی مثل صمغ و موم بهره گرفته و آن ضایعه ها را برطرف می نمودند. سپس در قرن 19 میلادی یک افسر بریتانیایی برای درمان سربازان خود و ترمیم بینی آنها از این روش هندی الهام گرفت و به نتایج مفیدی دست پیدا کرد. قدمت عمل جراحی به روش امروزی به 60 سال پیش باز می گردد در کشورمان نیز از سنه چهلم به بعد این نوع جراحی استفاده شد. اولین گروهی که جراحی بینی را انجام دادند، پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی بودند و از آن پس استقبال مردم از عمل رینوپلاستی افزایش یافت تا اینکه امروز ایران اولین رکورد دار جراحی زیبایی بینی در سطح جهان است.

جراحی رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی

در این مقاله، ما می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با جراحی بینی و رینوپلاستی را در اختیارتان قرار دهیم. این اطلاعات عبارتند از :

 •  خصوصیات جراحی زیبایی بینی
 •  ویژگی های بینی استخوانی وجراحی آن
 • ویژگی های بینی گوشتی وجراحی آن
 •  جراحی بینی ترمیمی
 •  اقدامات پیش از عمل
 •  اقدامات پس از عمل
 •  پیچیدگی های جراحی بینی
 • نظر پزشکان متخصص در این باره

جراحی بینی  

خصوصیات جراحی زیبایی بینی

انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی هم در کلینیک و هم در بیمارستان امکان پذیر است. گاهی نیز می توان در مراکز جراحی محدود این کار را انجام داد. این جراحی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی در حالت بیدار یا با مصرف خواب آور صورت گیرد. جراحی زیبایی بینی را به دو طریق انجام می دهند :

 • روش بسته
 • روش باز

جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی به روش بسته

هر یک از این روش ها طبق تشخیص پزشک متخصص انتخاب و انجام می شود. برخی پزشکان برش را در داخل سوراخ های بینی ایجاد می کنند به این روش، روش بسته می گویند.

 

 

جراحی بینی به روش باز

در مورد دیگر علاوه بر این سوراخ ها یک برش دیگر هم در باریکه پایینی پوست بین دو سوراخ یا همان ناحیه کولوملا زده می شود تا پوست کاملا بلند شود به این عمل جراحی باز می گویند. به طور کلی جراحی بینی شامل تغییر شکل غضروف و استخوان و شکل دهی به پوست رویی می باشد. سوراخ های بینی با اتخاذ تصمیمات پزشکی در اکثر موارد با حذف قطعات کوچکی از پوست سوراخ ها کوچک تر می شوند. در این عمل تخصصی، نکته حائز اهمیت عمق پوست در بخش های مختلف بینی است که با بهره گیری از عکس های خاص با فرمت استاندارد و رنگی پیش از رینوپلاستی و تکرار آنها بعد از اتمام عمل شکل و موقعیت پوست و فرم بینی بررسی می شود. طی فرایند تغییر شکل بینی، ممکن است بسته به نیاز و فرم آن، شکل نوک بینی تغییر کرده و زاویه بین لب بالا و نوک بینی عوض شود. یکی دیگر از اهداف زیبایی شناختی در جراحی رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی ایجاد ساختاری مستحکم و صاف و هموار در زاویه نیمرخ صورت است.  

 

ویژگی بینی استخوانی

در مورد افرادی که پوست بینی شان نازک است و برآمدگی و ناهمواری استخوان این عضو مشهود می باشد، همواره این مسئله مطرح بوده که نتایج جراحی رینوپلاستی بهتر و راحت تر نمایان خواهد شد. در بیشتر مواقع قوز بینی و ناهمواری ساختاری آن به علت عوامل ژنتیکی و ارثی به وجود می آید و در این حالت غضروف بینی و استخوان رشد زیادی کرده که موجب بروز قوز و برجستگی روی بینی می شود. از طرف دیگر ضربه ها و آسیب های وارده در طی دوران رشد، کودکی و نوجوانی فرد نیز موثر در ایجاد این ضایعه هاست. این ناهمواری ها و برآمدگی ها چهره کلی شخص را دستخوش تغییر کرده و از جذابیت و زیبایی آن می کاهد. همچنین برجستگی و خودنمایی سایر اعضای صورت محدود شده و ناهماهنگی زیادی در صورت به چشم خواهد خورد. این مسئله مهم ترین دلیلی است که در پی آن افراد خواهان جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می شوند.  

جراحی بینی استخوانی

کسانی که می خواهند ناهمگونی و برآمدگی لبه بینی استخوانی شان را درمان کنند با روش های مختلفی مواجه می باشند. که بهترین پیشنهاد، روش مرسوم جراحی زیبایی بینی و رینوپلاستی است. طی روش رینوپلاستی برای حذف برآمدگی بینی و برطرف نمودن ناهماهنگی آن، اعمال جراحی روی بینی بیمار انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که این جراحی به مراتب اثربخش تر و کارآمد تر است و همچنین تجربه و تخصص جراح بینی اهمیت بالایی دارد. طی این عمل جراحی، ناهمواری و برجستگی پل بینی کاهش یافته و همزمان عرض، طول و سایر مشکلات وابسته به عملکرد و تناسبات بینی اصلاح می گردند. جراحی بینی استخوانی ممکن است تحت بی هوشی عمومی صورت گیرد و مدتی بعد از اتمام عمل بیمار می تواند به خانه برگردد. این موضوع غیر ممکن است که برآمدگی ها و ناهمواری پل بینی پس از عمل دوباره بازگردد و چنین اتفاقی به شدت نادر است. نگهداری شایسته و مراقبت های بینی در مدت دوره درمان می تواند خطر ایجاد ناهنجاری و بد فرمی بینی را به میزان بالایی کاهش دهد.

جراحی بینی استخوانی - دکتر سامان خرمی نژاد

قبل و بعد جراحی بینی استخوانی توسط دکتر سامان خرمی نژاد

ویژگی های بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای فرم متورم و نوک بیش از اندازه پهن یا گرد است و در اکثر مواقع پوست این نوع بینی ها دارای ضخامت زیاد و غدد سباسه فراوان می باشد. این مورد بسیار مشاهده می گردد که در این نوع بینی سوراخ های پوستی گشاد باشند. در بینی گوشتی، عموما بیشتر بافت تشکیل دهنده، پوست و چربی زیر آن است. از نشانه های آن، می شود به باز و ضخیم بودن پره ها را اشاره نمود.

جراحی بینی گوشتی

 

 

طبق باور اکثر مردم، جراحی بینی گوشتی بی فایده است و پس از مدتی این عضو دچار عارضه گوشت اضافه خواهد شد در صورتی که نظر پزشکان جراح بینی کاملا بر خلاف این است ضمن این که تجربه، دانایی ، تخصص و تبحر پزشک جراح مرتفع کننده این مسئله می باشد. برداشتن دقیق و بجای پره ها از نواحی مناسب یا همان الاربیس به جهت کوچک نمودن سایز سوراخ های بینی گوشتی، یکی از کارهای موثر و پرفایده در این نوع جراحی است. همین طور این مطلب حائز اهمیت می باشد که کارآمد ترین روش برای جراحی بینی گوشتی، روش باز است. چرا که حین روش بسته قسمت نوک بینی به راحتی رویت نشده و دسترسی کامل به آن بخش بسیار سخت است، پس نتایج جراحی بسته برای بینی های گوشتی از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود. بیمارانی که جنس بینی شان گوشتی است و پوستی ضخیم در این ناحیه دارند لازم است انتظارات شایسته و منطقی در مورد جراحی رینوپلاستی بینی خود داشته و در نظر گیرند که نتایج عمل آنها با سایر بیماران کمی متفاوت است.

جراحی بینی طبیعی

با جراحی بینی طبیعی با ایجاد تغییرات کمی در بینی با در نظر گرفتن تناسب اجزای صورت با بینی فرم طبیعی به بینی داده می شود. بینی های گوشتی برای این جراحی مناسب می باشند.

جراحی بینی ترمیمی

 

 

جراحی ترمیمی بینی به جراحی ثانویه هم معروف است. این نوع جراحی روشی است که با هدف رفع نمودن ایرادات جراحی اولیه صورت می پذیرد و در برخی موارد امکان دارد جراحی پیشین توسط پزشک دیگری انجام شده باشد. دلیل دیگر مراجعه بیماران برای عمل ترمیم بینی، رفع ایرادات ناشی از مراقبت‏ های نا مناسب بعد از عمل و یا نارضایتی از نتایج جراحی است. گاهی ممکن است پس از عمل رینوپلاستی، مشکلات عملکردی و تنفسی به وجود آمده زندگی عادی فرد را مختل سازند که این مسئله مدت ها پس از عمل و با گذشت زمان نارضایتی بیمار را موجب خواهد شد. در کل معایب ذکر شده با کمک جراحی ثانویه بینی یا عمل ترمیمی رفع می گردند.

حساسیت انجام عمل ثانویه

لازم به ذکر است که این عمل از جمله سخت ‏ترین و دشوارترین جراحی‏های رینوپلاستی است. چرا که در مواردی ممکن است کلیت بینی به حد مورد نیاز سالم نباشد و اجزای آن از هماهنگی لازم برخوردار نبوده و ساختار بینی توانایی تحمل جراحی ثانویه را نداشته باشد یا گاهی امکان دارد پیچیدگی ‏هایی در پی جراحی پیشین ایجاد گشته که این پیچیدگی ها عمل جراحی ترمیمی بینی را با سختی ها و موانعی همراه سازد. بدین ترتیب جراحی رینوپلاستی ترمیمی بینی نسبت به جراحی عادی با سختی ‏های به خصوصی همراه است. توصیه می کنیم به منظور کسب نتیجه بهتر صبر کنید تا حداقل مدت زمان یک سال از تاریخ جراحی بینی قبلی سپری شود.

 

جراحی ترمیم بینی - دکتر سامان خرمی نژاد

قبل و بعد عمل ترمیم بینی توسط دکتر سامان خرمی نژاد

 

اقدامات قبل از عمل رینوپلاستی

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی عبارت است از :

 • زمانی که با جراح بینی خود در جلسه مشاوره، ملاقات می کنید، بهتر است انتظارات خود را به طور کامل بیان نمایید تا این موارد توسط او بررسی شوند. 
 • از مطرح نمودن خواسته های غیر ممکن خودداری کنید همچنین ایرادات و مشکلات موجود را به طرز دقیق و شفاف مطرح کرده و چنانچه سابقه هرگونه عمل جراحی را دارید این مورد را با پزشک خود درمیان بگذارید. 
 • برای انجام معاینات پیش از جراحی در موعد مقرر مراجعه کنید. معاینه بینی توسط پزشک اطلاعاتی از قبیل موقعیت تیغه بینی، شاخک ‌ها، دریچه‌ های داخلی و خارجی آن و ویژگی های مخاطی را در اختیار وی خواهد گذارد. 
 • دو هفته قبل از تاریخ جراحی مصرف داروهایی چون آسپیرین، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E، ویتامین C  اکیدا ممنوع است زیرا این مواد در حین بیهوشی بر انعقاد خون شما تاثیر گذار هستند. 
 • آزمایشات پزشکی را انجام دهید و روز عمل نتایج آزمایش را با خود به همراه داشته باشید.
 • ناخن های دست و پا فاقد لاک های رنگی باشند ناخن کاشت مانعی ندارد.
 • تا 8 ساعت پیش از جراحی، از خوردن و آشامیدن، خودداری کنید.
 • خانم ها هنگام مراجعه در روز جراحی، هیچگونه آرایشی نداشته باشند و آقایان لازم است صورت خود را اصلاح کنند.  

اقدامات پس از عمل جراحی

 • تغییرات کم پوست پس از عمل طبیعی است و بازگشت آن به حالت عادی ماه ها به طول می انجامد که این تغییرات در افراد مختلف متفاوت است. و بسته به میزان ضخامت و باریکی پوست در افراد و جنس پوست وآمادگی کلی بدن طول دوره بهبودی و رفع تورم مشخص می شود. 
 • بعد از جراحی تا جایی که امکان دارد سر خود را بالا نگه دارید.
 • تا 2 هفته پس از عمل جراحی در هنگام خواب سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید راحت ترین کار این است که دو بالش زیر سرتان بگذارید. 
 • از خم شدن و و پایین گرفتن سر تا مدتی که پزشک اجازه نداده خودداری کنید. 
 • بعد از اتمام مراحل جراحی، تامپون های به خصوصی برای حفظ دیواره میانی و تیغه غضروفی، درون سوراخ های بینی جایگذاری می شوند و نیز به جهت حفظ شکل بینی تازه عمل شده، بر روی پل بینی، آتل یا اسپلینتی را قرار می دهند. لازم است برای برداشتن آنها در تاریخ مقرر به پزشک جراح خود مراجعه کرده و به هیچ عنوان این اشیا را دستکاری نکنید.
 • هیچگونه ضربه ای نباید به بینی وارد شود.
 • استعمال دخانیات تا یک ماه پس از انجام عمل ممنوع است.
 • از قطره و داروهای تجویزی پزشک استفاده نموده و فواصل زمانی را رعایت کنید.  

پیچیدگی های جراحی بینی

مدت زمان یک عمل جراحی پیچیده نسبت به سایر عمل ها بیشتر است و به همین ترتیب هزینه این جراحی نیز بالاتر می باشد. علل پیچیدگی عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی عبارتند از:

بازسازی بافت های ضعیف و لزوم انجام پیوند غضروفی.

پوست بیمار بسیار نازک یا برعکس دارای ضخامت زیادی باشد.

انسداد و گرفتگی راه های تنفسی و بویایی بیمار انحراف قابل توجه ساختار بینی  

جراحی بینی از دیدگاه دکتر خرمی نژاد

طبق تجربه و نظر متخصص در این امر، بهترین نوع جراحی بینی یا رینوپلاستی به گونه ای است که احتیاط لازم لحاظ شود و فرم و شکل بینی طبیعی و عادی باشد و تنها ایرادات آن برطرف گردد. پس تا حد امکان به بیمار پیشنهاد می کنیم که از مبادرت به جراحی های فانتزی خودداری نماید. توان تنفس معمول بیمار پس از عمل نیز برای پزشکان مهم است و بیماران نیز باید به این مسئله بها بدهند و تنها بر نتیجه ظاهری تاکید ننمایند چنانچه فرم بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس وی با سختی همراه است. گاهی اوقات مراجعه کنندگان درخواست دارند که حالت بینی شان بسیار فانتزی و باریک تر از حد معمول گردد این عزیزان لازم است بدانند که در پی انجام چنین جراحی، امکان بسته شدن دریچه های هوایی و بلااستفاده ماندن آنها غیر قابل انکار است.  

در صورتی که سوالی در زمینه جراحی بینی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر سامان خرمی نژاد جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مطرح کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۸ دیدگاه ها
 1. لنا

  ممنون آقای دکتر بابت اطلاعات عالیتون

  پاسخ
  • دکتر سامان خرمی نژاد

   سپاسگزارم

   پاسخ
 2. الی

  جواب خیلی از سوالام رو با خوندن این مقاله گرفتم. مرسی

  پاسخ
  • دکتر سامان خرمی نژاد

   سلام، خواهش می کنم، نظر لطف شماست

   پاسخ
 3. Hana

  ورم بینی گوشتی چقدر طول میکشه از بین بره؟

  پاسخ
 4. سولماز

  من پیش شما جراحی بینی انجام دادم خیلی راضیم

  پاسخ
  • دکتر سامان خرمی نژاد

   سلام.
   بسیار خوشحالم که راضی هستید
   موفق باشید.

   پاسخ
  • دکتر سامان خرمی نژاد

   سلام.
   بینی گوشتی بین ١/۵ تا ٢ سال طول میکشه تا تمام ورم هاش از بین بره.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد