سامان خرمی نژاد / مراقبت های بعد از جراحی بینی / آنچه باید درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آنچه باید درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بدانید

یکی از مهمترین نکاتی که باید بعد از عمل بینی به آن توجه کرد نحوه خوابیدن بیمار است. استراحت و خوابیدن به بدن کمک می کنند تا زودتر بهبود یابد اما از طرفی اگر نحوه خوابیدن اشتباه باشد نه تنها به بهبودی کمک نمی کند، بلکه موجب نتایج نامطلوبی می شود. شاید خوابیدن ساده به نظر برسد اما بعد از عمل بینی متوجه خواهید شد که کار چندان آسانی نیست.

بینی بعد از جراحی بسیار حساس و آسیب پذیر می شود بنابراین بیمار باید از آن در برابر آسیب های تصادفی محافظت کند. هنگام خواب ممکن است بینی به روی بالشت کشیده شود و یا به بازوی کسی که کنار او خوابیده اید برخورد کند که هر دو ممکن است تغییرات ظاهری و مدنظر از عمل بینی را دستخوش تغییر کنند.

دکتر سامان خرمی نژاد متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی های زیبایی سر و گردن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن نمونه کارهای دکتر می توانید از صفحه اینستاگرام، گالری تصاویر سایت و یا کانال آپارات دیدن کنید.

پاسخ دکتر خرمی نژاد به سوال نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی: “تا مدتی بعد از جراحی بیماران باید از آتل مخصوص بینی استفاده کنند تا آن را در شرایط درمانی مناسبی نگه دارند. بیمارانی که در شرایط عمل جراحی بینی قرار می‌گیرند بیشتر اوقات نگرانند که آیا شکل و نحوه خوابیدن در فرم بینی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و سلامتی آن‌ها را به خطر می‌اندازد؟

دکتر خرمی نژاد ادامه می دهند؛ “باید بگوییم شکل خوابیدن تأثیر آنچنانی بر سلامت بینی ندارد و شکل و فرم آن را تغییر نمی دهد بنابراین از بابت این قضیه نگران نباشید. فقط در هفته اول بعد از عمل جراحی بینی سعی کنید بصورت طاق باز بخوابید. ولی از هفته های بعدی می‌توانید به هر شکل که دوست دارید بخوابید اینکار مشکلی برای فرم بینی شما ایجاد نخواهد کرد.”

نمونه کار جراحی زیبایی بینی
نمونه کار جراحی زیبایی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی


بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت نیمه نشسته است. با این کار تورم و احساس خفگی بعد از جراحی بینی کمتر می شود. اگر بیمار به پهلو بخوابد، حین خواب احتمال مسدود شدن سوراخ های بینی بالا می رود و از آنجایی که نمی تواند بینی خود را فین کند، این گرفتگی ناراحت کننده می شود. خوابیدن رو کمر و در حالت نیمه نشسته بهترین حالت برای خواب بعد از عمل بینی است.

نحوه خوابیدن درست بعد عمل بینی

برای این کار بیمار می تواند چند بالش اضافی بردارد و با مرتفع کردن جای سر و کمر خود، جای خود را برای خوابیدن طی حداقل یک هفته بعد از عمل بینی آماده کند.

خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی


بسیاری از بیماران نگران غلتیدن تصادفی یا خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی هستند. معمولا وقتی خواب عمیق می شود حرکات فرد غیر ارادی می شوند، بنابراین باید بعد از عمل بینی بیمار چند بالشت کنار پهلو بگذارد تا هنگام خواب غلت نزند یا با به پهلو شدن موجب آسیب فیزیکی به بینی نشود.

اگر با تمام این تمهیدات هنگام خواب به پهلو شدید نگران نباشید، سریعا بلند شید و در حالت درست قرار بگیرید و اگر دچار تورم و احساس خفگی غیرطبیعی بودید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

به شکم خوابیدن بعد از عمل بینی


پزشکان توصیه می کنند حداقل تا دو ماه بعد از عمل زیبایی بینی بیمار به شکم نخوابد. خوابیدن به شکم فشار زیادی به بینی و پوست اطراف آن وارد می کند که ممکن است نتیجه عمل زیبایی را تغییر دهد. بنابراین همانطور که در بالا ذکر شد بعد از عمل بینی حتما روی کمر و با یک زاویه مناسب از خط افق بخوابید. گاهی اوقات بیماران از صندلی ها یا بالشت های آنتی رفلاکس بزرگسالان که ارتفاع خوبی به سر می دهند هنگام خواب استفاده می کنند.

نتیجه جراحی بینی گوشتی بعد از یک سال
نتیجه جراحی بینی گوشتی بعد از یک سال

تاثیر نحوه خوابیدن بر ورم بعد از عمل بینی


اگر بیمار هنگام خواب به کمر و با یک زاویه زیادی از سطح تشک بخوابد با راحت تر شدن جریان گردش خون، کمتر دچار ورم بعد از عمل بینی می شود. از طرفی خوابیدن به این نحوه بعد از عمل بینی از برگشت خون آبه های ناشی از جراحی به نای، تنفس فرد را راحت تر می کند. گاهی اوقات بیماران به دلیل تورم زیاد داخل بینی و بازگشت خونابه های جراحی به داخل نای، احساس اختناق و خفگی می کنند. در این حالت ممکن است بیمار ناخواسته فشار زیادی برای نفس کشیدن به بینی وارد کند و نتیجه نهایی عمل بینی را تغییر دهد.

بایدها و نبایدهای خوابیدن بعد از عمل بینی

  • عدم مصرف کافئین
  • استفاده از مسکن های تجویز شده توسط پزشک
  • تنها خوابیدن روی تشک
  • استفاده از بالشت های اضافی
  • خوابیدن به پشت (حداقل تا دو هفته)
  • استراحت زیاد

تا چند روز بعد عمل بینی باید سربالا باشد ؟


زمان بهبودی بعد از عمل زیبایی بینی تقریبا سریع است و بیمار پس از پشت سر گذاشتن هفته اول (بحرانی ترین زمان بعد عمل بینی) می تواند راحت تر بخوابد. پس از 7-10 روز، بیماران می توانند سر خود را به صورت نرمال روی متکا بگذارند اما همچنان نباید رو شکم یا دمر بخوابند و باید سربالا باشد. پس از گذشت یک الی دو ماه با توجه به توصیه پزشک بیمار می تواند هر جور که دوست دارد بخوابد زیرا بافت و غضروف های بینی در جای اصلی خود تثبیت می شوند و نگرانی بابت تغییر ظاهر بینی نیست.

نکات تکمیلی برای خوابیدن بعد جراحی بینی


همسر و فرزندان ما عزیرترین افراد زندگیمون هستند اما باید در دوران نقاهت بعد از عمل بینی کنار آن ها نخوابیم. بعد از جراحی بینی اگر می خواهید به بهترین نتیجه از عمل برسید باید کمی خودخواهی کنید. همسر معمولا درک می کند که شما الان شرایط حساسی دارید و برای اینکه آسیبی غیرعمدی هنگام خواب به بینی شما نرساند ترجیح می دهد که کنار شما نخوابد. اما گاهی اوقات اگر بچه ها کوچک باشند با توجه به تغییرات ظاهری، کبودی و ورم بعد عمل بینی ممکن است هنگام خواب بدقلقی کنند. به همین دلیل خودتان را برای یک هفته تقریبا پرچالش هنگام خوابیدن بعد از عمل بینی آماده کنید.

سخن آخر

نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی خیلی به مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد. حتی اگر بیمار تحت نظر بهترین جراح زیبایی بینی خود را عمل کند اما دستورالعمل های لازم بعد از عمل بینی خصوصا نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را رعایت نکند، به نتیجه مطلوب خود نمی رسد. سعی شد در این مقاله نکات مهم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را مطرح کنیم اگر دوست دارید می توانید نظر یا تجربه خود را درباره خوابیدن بعد از عمل بینی در کادر دیدگاه زیر به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.7]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با دکتر خرمی نژاد