سامان خرمی نژاد / جراحی بینی / جایگذاری گرافت در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

جایگذاری گرافت در جراحی بینی

جایگذاری گرافت در جراحی بینی:

در بسیاری از موارد طی جراحی بینی به ویژه جراحی ترمیم بینی پزشک جراح نیازمند بافت غضروفی اضافه برای ایجاد فرم مناسب بینی می باشد ؛ ممکن است بافت های غضروفی اضافه در خود بینی موجود نباشند به این ترتیب جراح بینی می تواند از روش جایگذاری گرافت در جراحی بینی بهره بگیرد. برای این کار وی از معادن غضروفی سایر بخش های بدن کمک گرفته و میزان غضروف مورد نظرخود را تامین نماید. در بسیاری از جراحی های ترمیم بینی به دلیل ضعف در جراحی قبلی و یا عدم مراقبت صحیح پس از عمل بینی ، بافت های غضروفی تحلیل رفته یا به میزان قابل توجهی حذف شده اند که در نتیجه شاهد بروز مشکلات عملکردی تنفسی برای بیمار و یا فرم های نامطلوب و غیر عادی بینی هستیم .

جایگذاری گرافت در جراحی بینی

بانک های گرافت در بدن :

سه قسمت از بدن بیمار را می توان به عنوان بانک غضروفی معرفی نمود این بخش ها شامل : تیغه میانی بینی ، گوش و دنده های سینه هستند. که در ادامه به توضیح ابعاد هریک می پردازیم .

غضروف تیغه میانی بینی:

بافت های غضروفی این بخش مهم ترین بافت ها طی جراحی ترمیم بینی هستند و در صورت وجود ، اولین انتخاب جراح بینی برای ترمیم نقایص فرمی می باشند چرا که غضروف تیغه میانی بینی توانایی هماهنگی زودتر و اثربخش تر با سایر بخش های بینی را داشته و به سرعت متصل بخش زیری خود می شود خاصیت مهم غضروف این بخش از بدن ، در عدم تغییر شکل زیاد و احتمال کم کج شدگی است.

گوش :

در صورتی که بافت غضروفی در تیغه میانی موجود نباشد یا طی جراحی بینی قبلی برداشته شده باشد ، می توان برای تامین غضروف های مورد نظر ، از بانک غضروفی گوش کمک گرفت . به این ترتیب که پزشک جراح بینی با ایجاد برشی کوچک عموما در پشت گوش ، میزان مورد نظر غضروف را از این بخش برداشت نموده و سپس محل برش را بخیه می زند برش اعمال شده در پشت گوش جای می گیرد تا آثار جراحی به جای نمانده و از دید دیگران محو شود. لازم به ذکر است که غضروف این بخش احتمال جذب شدن توسط بدن را داشته و شکل پذیری سختی خواهد داشت.

دنده :

برشی کوچک در این شرایط بر روی سینه زده می شود که در مورد خانم ها ، این برش کوچک زیر پستان اعمال شده تا محل اسکار در دید نباشد مزیت غضروف دنده در حجم زیاد غضروف و عیب آن در طولانی شدن مدت عمل ، بروز درد و امکان تغییر شکل غضروف در آینده است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر سامان خرمی نژاد جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد