سامان خرمی نژاد / جراحی بینی / تورم بینی بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی

بعد از جراحی بینی همه افراد دچار عوارضی می شوند که موقتی بوده و با گذشت زمان به صورت خود به خود خوب می شود. یکی از این عوارض تورم بینی بعد از عمل مخصوصا بعد از جراحی بینی طبیعی می باشد که در برخی از افراد مدت زمان طولانی تری را برای بهبودی نیاز دارد. معمولا از داروهایی برای سرعت در تورم بینی استفاده می شود. تورم بینی معمولا توام با درد بوده و به تدریج از درد کاسته می شود.
بعد از جراحی افراد  می خواهند نتیجه جراحی را مشاهده کنند که در این مورد باید صبر کنند تا از تورم بینی کاسته شود. این موضوع به ویژه برای افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند محسوس می باشد.

مدت زمان بهبودی تورم بینی

معمولا سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید اینست که مدت زمانی که برای بهبود به طول می انجامد چه میزان می باشد؟ در جواب به این سوال باید گفت که مدت زمان بهبودی بستگی به نوع پوست فرد و نوع جراحی بینی دارد. افرادی که دارای پوست ضخیم تری هستند مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز می باشد. افرادی که جراحی بینی پیچیده با اعمال تغییرات زیاد در بینی دارند،مانند جراحی بینی گوشتی ممکن است تا مدت 2 سال برای بهبودی تورم بینی صبر کنند. درباره تعداد روزهای دقیق بهبودی نمی توان نظر قطعی داد اما به طور کلی میانگین مدت زمانی که برای  بهبودی تورم بینی برای افراد لازم می باشد 100 روز است.

مراحل بهبودی تورم بینی

  1. التهاب

بعد از جراحی بینی محل جراحی دچار التهاب و سرخی می شود. احساس درد در ناحیه زخم و اطراف محل جراحی طبیعی می باشد . این وضعیت از تا 6 روز به طول می انجامد. در صورتی که در طی این زمان التهاب شدید تر و درد بیشتر شود باید جدی گرفته شود و به جراح خود اطلاع داده شود. زیرا یکی از علائم عفونت در ناحیه زخم می باشد.

  1. تکثیر

بعد از گذشت یک هفته از جراحی بینی، زخم از مرحله التهاب به مرحله تکثیر می رسد. در این مرحله بدن شروع به ترمیم زخم از طریق رشد بافت هم بند در درون زخم و اطراف آن می کند. در این مرحله ممکن است ترشحات زرد رنگی از زخم خارج شده و و احساس درد یا سوزش و کشش متوجه فرد شود که در این مورد نباید نگران بود زیرا طبیعی بوده و در کوتاه مدت بهبود می یابد. در این مرحله حس های عصبی که در طول جراحی به بافتهای آن آسیب رسیده بود به بینی بازمی گردد.

  1. ترمیم

این مرحله آخرین مرحله بهبودی زخم می باشد. که در آن بافتهای پوست ترمیم شده و از سرخی به سفیدی تغییر می یابد . مدت زمان این مرحله از شش ماه الی یک سال به طول می انجامد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر سامان خرمی نژاد جراح بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد