سامان خرمی نژاد / دسته بندی نشده / آیا عمل بینی صدای شما را تغییر می دهد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آیا عمل بینی صدای شما را تغییر می دهد؟

خیلی بعید است که جراحی بینی روی صدای شما تأثیر بگذارد، اما احتمالا کمی تغییر وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر ساختار بینی شما تغییر کند، به خصوص اگر انحراف بینی شما رفع شود، ممکن است باعث شود کمی کیفیت صدای خود را از دست بدهید. البته این اتفاق بیشتر در گذشته رخ می داد که هنوز بسیاری از جراحان از روش های قدیمی برای جراحی بینی استفاده می کردند.

تغییر صدا بعد از جراحی بینی

در جراحی بینی های قدیمی اولویت کوچک شدن بینی و عدم توجه زیاد به داخل بینی و حفره های بینی بود. در نتیجه حفره ها باریک شده و فرد بعد از عمل از داخل بینی صحبت می کرد اما امروز شرایط بسیار تغییر کرده است. روش های جدیدتر و دقیق تری در جراحی بینی در ایران استفاده می شود ، بنابراین احتمال تغییر صدا بعد از جراحی بینی تقریبا صفر است.

آیا صدا بعد از جراحی بینی تغییر می‌کند؟

هیچ مدرک ثابتی وجود ندارد که نشان دهد عمل بینی بر صدای شما تأثیر می گذارد. در طی عمل جراحی بینی، لوله ای به طور موقت برای کمک به تنفس وارد می شود. این کار می‌تواند منجر به گرفتگی موقت صدای شما شود. با این حال، هنگامی که گلوی شما به طور کامل بهبود یافت، صدای شما بدون هیچ تغییری پایدار به صدای معمول خود باز می گردد.

صدای شما در درجه اول توسط تارهای صوتی شما که در حنجره شما قرار دارد تولید می شود. عمل بینی مستقیماً بر تارهای صوتی شما که مسئول بلندی و لحن صدای شما هستند تأثیر نمی گذارد.

به طور کلی، یک عمل زیبایی بینی که به خوبی انجام می شود نباید باعث ایجاد تغییر محسوس در صدای فرد شود. تارهای صوتی و حنجره و در واقع ساختارهای اصلی تولید صدا، مسئول صدای صوتی هستند و تحت تأثیر تغییرات بینی قرار نمی گیرند.

آیا می توانم بعد از عمل بینی آواز بخوانم ؟

فرقی نمی کند که رینوپلاستی انجام داده اید یا سپتوپلاستی، باید منتظر بمانید تا بینی شما بهبود یابد تا بتوانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. اگرچه شما مستقیماً از بینی خود برای تولید صدا استفاده نمی کنید، نفس کشیدن همچنان بخش مهمی از فرآیند خواندن است و بهتر است قبل از شروع هر آوازی اجازه دهید تا به طور کامل بهبود یابید. همچنین ممکن است بلافاصله روز بعد از جراحی نتوانید ظاهر زیبای بینی خود را مشاهده کنید. بین 2 تا 12 هفته طول می کشد تا بدن شما به طور کامل بهبود یابد.

آیا عمل بینی صدای شما را تغییر می دهد؟

اگرچه تغییرات صدا برای همه بیماران مهم است و آنها را نگران می کند، اما این نوع تغییرات برای گروه های خاصی از بیماران مانند خوانندگان، بازیگران، گویندگان و دیگران که به خاطر صدایشان شناخته می شوند بسیار وحشتناک است.

در این موارد جراحی بینی می تواند بر صدای آنها تاثیر بگذارد و این بسیار نگران کننده است. در حالی که کاملا واضح است که ساختارهای بینی و صدا ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان جراحی بینی هیچ تفاوت آشکاری در صدای خود پس از عمل گزارش نمی‌دهند. حتی زمانی که بیماران پس از جراحی بینی متوجه تفاوت صدای خود می شوند، این تفاوت معمولاً بسیار نامحسوس است و حتی ممکن است برای دیگران غیر از خود بیمار قابل درک نباشد.

در برخی موارد، رینوپلاستی حتی با باز کردن مجاری بینی، صدای بیش از حد گرفته را نیز اصلاح می‌کند. در طول فرآیند بهبودی پس از جراحی بینی، امکان دارد صدای آواز شما به دلیل تورم بینی، داروهای بیهوشی یا عوامل دیگر تغییر کند.

به طور کلی فرآیند بهبودی جراحی بینی به زمان نیاز دارد. کوچک کردن بیش از حد مجاری بینی، اگرچه از نظر زیبایی جذاب است، اما راه های هوایی و رزونانس را کاهش می دهد و به طور بالقوه می تواند تأثیر منفی بر صدای شما داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با دکتر خرمی نژاد