سامان خرمی نژاد / جراحی بینی / موارد کاربرد آندوسکوپی بینی و سینوس
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

موارد کاربرد آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی در فیلد بینی و سینوس کاربرد عمده دارد.پزشکان برای مشاهده داخل بینی و سینوس ها از وسیله ای به نام آندوسکوپ استفاده می کنند. در صورتیکه این مشاهده فقط جنبه تشخیصی داشته باشد به آن اندوسکوپی تشخیصی  و در صورتیکه عمل  جراحی با استفاده از  آندوسکوپ انجام شود به آن آندوسکوپی درمانی می گویند.

آندوسکوپی بینی برای تشخیص سینوزیت،تورم مخاط ، حساسیت،تورم های بینی،جسم خارجی،علل خونریزی بینی، وجود پولیپ ،نشت مایع مغزی،بررسی علل گرفتگی گوش،بررسی علل سردرد و بررسی علل بوی بد دهان کاربرد فراوان دارد .

برای تشخیص به کمک آندوسکوپی بی حسی موضعی انجام می دهند و نیازی به بیهوشی عمومی نیست و به صورت سرپایی در مطب انجام می شود که معمولا 10-15 دقیقه زمان می برد.

در حالی که آندوسکوپی سینوس با بیهوشی عمومی انجام می شود .انسداد دهانه سینوس ها و اختلال در تخلیه ترشحات و تهویه سینوس ها می تواند از علل عود سینوس ها باشد .این انسداد به علت تورم مخاط ناشی از عفونت یا حساسیت، انحراف تیغه میانی بینی ویا تنگی مجرای خروجی سینوس به علت پولیپ است. در جراحی آندوسکوپی بینی وسینوس، به کمک آندوسکوپ فقط نواحی از بینی و سینوس را که دچار عارضه و عامل بیماری هستند را تحت جراحی قرار داده و در این حالت دهانه سینوس گشادتر می شود، بدین ترتیب از صدمه به نسج سالم بینی که می تواند موجب اختلال در حرکت طبیعی مخاط گردد، جلوگیری می شود.

آندوسکوپی بینی و سینوس

با تلسکوپ های صفر درجه یا 30 درجه می توانیم سینوس های فرونتال ، اتموئید، اسفنوئید و ماگزیلا را تخلیه کرد. نکته بسیار مهم در این جراحی ها آسیب نرسیدن به کره ی چشم و عصب بینایی و وارد نشدن به داخل جمجمه است.

بسیاری از بیماری های مخاطی ممکن است در سی تی اسکن و ام آر آی به خوبی مشهود نباشند ،اما با آندوسکوپی قابل تشخیص هستند.در آندوسکوپی به پرتوهای مضر ،همانند روش های تصویر برداری رادیو لوژی نیازی نیست در نتیجه بیمار بدون هیچ گونه نگرانی می تواند به دفعات  این عمل را انجام دهد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر خرمی نژاد متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر خرمی نژاد