جراحی بینی گوشتی

افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند باید در انتخاب جراح دقت بسیار بالایی داشته باشند، زیرا اغلب جراحی بینی گوشتی رضایت مند نمی باشند و اکثر بیماران از نحوه جراحی بینی خود ناراضی هستند. بینی های گوشتی غضروف های ضعیفی دارند و پوست بینی گوشتی ضخیم می باشد. تجمع چربی فراوان در نوک بینی و پهن بودن سر بینی از دیگر نشانه های بینی های به اصطلاح گوشتی می باشد اصلاح بینی های گوشتی با بینی های استخوانی بسیار متفاوت می باشد و جراح بینی باید این را به خوبی بداند که جهت جراحی بینی گوشتی باید غضروف ها را اصلاح و تقویت نماید و نباید غضروف ها برداشته شوند و یا کوچک گردند.

هدف از جراحی بینی گوشتی کوچک کردن بینی نیست. هدف اصلی آن فرم دادن به بینی به صورتی می باشد که با مابقی اجزای صورت تناسب برقرار گردد. در کل تمامی جراحی هایی که هدف آن کوچک کردن بینی می باشد باعث بروز مشکلات تنفسی در فرد می شود و ظاهر فرد نیز در طولانی مدت بسیار مطلوب نخواهد بود.

به دلیل اینکه غضروف ها و اسکلت بینی های گوشتی ضعیف می باشند. جراح باید در هنگام جراحی بینی گوشتی غضروف هایی را که در جایگاه مناسبی قرار ندارند جابه جا نماید و قسمت هایی که ساختار آن ضعیف می باشد به وسیله پیوند غضروف ها تقویت گردد. تورم در بینی های گوشتی بعد از جراحی نسبت به بینی های استخوانی بیشتر است و مدت بیشتری زمان می برد تا از تورم بینی کاسته شود و بیمار نباید عجله نماید و تقریبا حدودا 1 سال زمان می برد تا فرد بتواند فرم بینی خود را بعد از عمل جراحی بینی گوشتی مشاهده نماید.

معاینه بینی گوشتی

سابقه بیماری پیش از جراحی بینی گوشتی بررسی و مشخص می وشد . برای این کار احتیاج به گرفتن آزمایشات لازم و ضروری می بشاد . لازم است تا جراح پیش از عمل موارد مهمی را مورد ارزیابی قرار دهد

 • معاینه مجراهای عبور هوا و انسدادها
 • معاینه به صورت دقیق بینی و تیغه ی آن
 • ارزیابی انحراف ها و سوراخ های بینی

در حالی که بیمار قبل از این ، تحت نظر جراحی بینی قرار گرفته باشد و یا بینی وی دچار آسیب شد باشد در معاینه شرایط ویژه تری برای او مد نظر گرفته می شود .

نتایج جراحی بینی گوشتی باید از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار بگیرند این موارد شامل موارد زیر می باشد

 • اندازه
 • شکل
 • میزان ضخیم بودن و اندازه آن
 • ضخامت پوست بر روی بینی

جهت اینکه جراحی بینی برای کسانی که بینی گوشتی دارند موثرتر پیش رود و مشخصات بینی بهتر مشاهده می شود . متدهای جراحی ویژه ای می توان در این روش استفاده کرد که عبارتند از :

 • پیوند غضروف به نوک بینی و پل بینی : به دلیل اینکه پوست کلفت می باشد برای اینکه مشخصات نوک بینی و پل بینی به صورت درستی رویت شوند بدین منظور از پیوند غضروف استفاده می شود .
 • کاسته شدن چربی در قسمت بافت نرم : کوچک کردن چربی هایی که بافت نرم راتشکیل می هند باید با دقت فراوان و بسیار با مهارت انجام شود . مخصوصا در نوک بینی می تواند به ظاهر شدن ویژگی های بینی کمک چشمگیری کند .
 • کم شدن به  اندازه کافی و تناسب داشتن با سایز کلی بینی : همانطور که پوست کلفت به زمان بیشتری برای بهبود بخشیدن احتیاج دارد توصیه می شود از یک روش اندازه گیری برای کوچک کردن بینی استفاده شود . اگر در زمان جراحی فاصله ی بین استخوان بندی بینی و پوست بالا باشد ممکن است جای و گوشت اضافه به وجود آید و در نهایت بینی بیمار از فرم مناسب و خوب محروم شود. پوست های کلفت برای اینکه بسیار سنگین هستند احتیاج به ساختمان بسیار قوی دارند به همین دلیل بهتر است که تعادلی بین کوچک کردن بینی و حفظ اسکلت بینی برقرار شود . زمانی که پوست بینی به حالت و جایگاه خود برمی گردد . یک چارچوب قدرتمند موجب می شود سطح بینی صاف باشد .

جراحی بینی برای تمامی پوست ها جراحی می باشد که با سختی همراه است . در این صورت جراحی بینی برای بینی های گوشتی احتیاج به تجربه و مهارت بالا دارد . جراح باید درک خوبی از اندازه کوچک کردن بینی داشته باشد تا بتواند نتیجه خوبی ر ا از جراحی بینی دریافت کند.

نشانه های بینی گوشتی

پوست نقش بسیار مهمی در جراحی بینی دارد. زمانی که پوست بینی ضخیم باشد به اصطلاح بینی گوشتی می باشد. بینی های گوشتی غضروف های بسیار ضعیفی دارند و به همین دلیل ساختار بینی نیز ضعیف می باشد. قسمت نوک بینی دارای غدد چربی فراوانی و سر بینی های گوشتی پهن و بزرگ می باشد. در بینی های گوشتی زمانی که فرد سر خود را به سمت بالا نگه می دارد، نوک بینی به شکل نیم داره و ذوزنقه می باشد. از دیگر خصوصیات بینی های گوشتی این می باشد که به جا این که نوگ بینی پهن باشد کمی بالاتر از نوک بینی پهن تر از نوک بینی می باشد. جراحی بینی گوشتی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و جراح باید بسیار مراقب باشد و تمامی اصول جراحی بینی گوشتی رعایت کند  تا نتیجه مطلوبی به دست آید.  به طور کلی میتوان گفت بینی های گوشتی دارای علائم زیر می باشند

 • دارای غدد چربی فراوان در نوک بینی
 • پوست ضخیم
 • غضروف ضعیف و ساختار ضعیف بینی
 • نوک بینی پهن و بزرگ

بینی گوشتی

آیا بینی های گوشتی برگشت پذیر هستند

زمانی که از روش های قدیمی تر جهت جراحی بینی گوشتی استفاده می شد، معمولا بینی های گوشتی به درستی و با تکنیک صحیح جراحی نمی شدند و نتیجه جراحی مطلوب نبود. در روش های قدیمی تر استخوان و غضروف ها را می تراشیدند و این امر باعث می شد که بینی فرد تا مدتی کوچک به نظر رسد و بعد از مدتی با گذشت زمان بر اثر فعل و انفعالاتی که در زیر پوست صورت گرفته می شد بینی جمع و به سمت پایین کشیده می شد.

اما امروزه با روش ها و تکنیک های صحیحی جراحی بینی گوشتی انجام می شود و به جای اینکه غضروف ها کوچک و برداشته شوند، سعی می شود غضروف ها را تقویت و اصلاح نمود و غضروف ها را جابه جا کرد. تقویت غضروف ها به این معنا می باشد که غضروف های مورد نیاز را از تیغه میانه بینی بر می دارند و در قسمت های نوک بینی از آن غضروف ها استفاده و اضافه می کنند و در این حالت احتمال برگشت بینی های گوشتی کم شده است و یا ممکن است اصلا اتفاق نیفتد

باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدت کاهش تورم بینی در بینی های گوشتی بیشتر است و فرد باید صبور باشد تا نتیجه نهایی را مشاهده نماید. جهت کاهش تورم نیز فرد باید مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی را بیشتر رعایت نماید تا روند کاهش تورم بهتر و زودتر انجام گیرد. جهت تسریع کاهش تورم نیز می توان از ترزیق آمپول استفاده نمود.

فیلم جراحی بینی گوشتی

 تزریق آمپول  بعد از جراحی بینی

جهت تسریع روند کاهش تورم بینی از تزریق آمپول بعد از جراحی بینی استفاده می شود. همه بینی ها بعد از جراحی نیاز به تزریق آمپول ندارند. بیشتر در بینی های گوشتی که دارای پوست ضخیمی هستند بعد از جراحی  از تزریق آمپول استفاده می شود. به این دلیل بعد از جراحی بینی گوشتی از تزریق استفاده می شود که بینی هایی که پوست ضخیمی دارند امکان تولید بافت اضافه در زیر پوستشان زیاد است و این امر باعث متورم شدن نوک بینی و پشت بینی آن ها می شود .

برخی از افراد 1 الی 2 هفته بعد از جراحی بینی اصرار دارند جهت کاهش ورم بینی از تزریق کورتون استفاده نمایند. تزریق کورتون برای همه افراد مناسب نمی باشد و افراد باید صبور باشند و حداقل 1 الی 2 ماه صبر کنند تا ورم بینی آنها کاهش یابد و بعد از آن اگر نیاز بود از تزریق کورتون استفاده نمایند.

معمولا تزریق کورتون را می توان تا 3 الی 4 بار انجام داد. اصولا اولین تزریق را بعد از 1 الی 2 ماه بعد از جراحی انجام میدهند و تزریق های بعدی هر 6 هفته انجام می گیرد. تزریق حتما باید توسط جراح بینی انجام گیرد زیرا میزان رقیق بودن آن بسیار حائز اهمیت می باشد و باید در مکان های خاصی از بینی تزریق انجام گیرد. این نکته را توجه داشته باشید که بعد از تزریق کورتون به مدت 1 الی 2 هفته از چسب بینی استفاده نشود

تزریق-کورتون-در-بینی-های-گوشتی

کاندیدای جراحی بینی گوشتی

امروزه خیلی از افراد جهت زیباتر شدن ظاهرشان و برقراری تناسب بین اجزای صورتشان از جراحی بینی استفاده می نمایند. افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند به دلیل حساسیت بالای جراحی بینی گوشتی این نکته را باید توجه داشته باشند که حتما قبل از اقدام به جراحی، در جلسه مشاوره تمامی سوالات خود را از پزشکشان بپرسند و درباره نتیجه عمل بینی خود اطلاعات کافی را داشته باشند. و با انتظارات واقع بینانه ای نسبت به جراحی بینی گوشتی اقدام نمایند.

سن مناسب جراحی بینی گوشتی

معمولا افراد جهت جراحی بینی باید تا سن 18 سالگی صبر نمایند تا روند رشد کامل بینی آن ها شکل بگیرد. اگر جراحی بینی در افرادی که رشد بینی آن ها کامل نشده باشد صورت گیرد و زودتر از زمان موعد جراحی بینی انجام گیرد. احتمال نامتناسب شدن بینی با مابقی اجزای صورت وجود دارد و در ظاهر چهره فرد تاثیر سوئی را ایجاد می نماید. مخصوصا افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند حتما باید تا سن 18 سالگی صبر نمایند و بعد از آن اقدام به جراحی بینی گوشتی نمایند.  البته در برخی افراد که سن آن ها پایین تر می باشد نیز ممکن است به دلایلی مانند گرفتکی بینی و انحراف شدید بینی جراحی بینی صورت گیرد. جراح باید بسیار مراقب باشد که آسیبی به رشد غضروف ها و استخوان ها وارد ننماید.

فیلم عمل بینی گوشتی

اقدامات لازم جهت کاهش تورم بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

افرادی که  دارای بینی گوشتی می باشند بعد از جراحی بینی گوشتی نسبت به افرادی که بینی های استخوانی دارند تورم بینی بیشتر است و روند کاهش آن نیز کندتر می باشد. یک سری مراقبت ها و اقداماتی لازم است انجام شود تا روند کاهش تورم سریع تر گردد. البته بعد از سپری کردن دوره نقاهت مقداری از تورم و کبودی ناشی از جراحی برطرف می گردد. میزان کبودی و ورم بینی به اقداماتی که جراح بینی در هنگام جراحی بر روی بینی افراد انجام می دهد نیز بستگی دارد و در همه افراد یکسان نمی باشد. جنس پوست و ساختار استخوان نیز درمیزان تورم و کبودی بی تاثیر نمی باشند. در ادامه مواردی را که هر فرد جهت تسریع در کاهش تورم بینی باید انجام دهد را توضیح داده ایم

 • از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • ازفین کردن بینی خصوصا با فشار جدا خودداری کنید .
 • جهت کاهش تورم سر خود را بالا نگه دارید و در هنگام خواب از بالشت اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید
 •   مصرف آناناس طبیعی و آب کرفس جهت کاهش تورم بینی
 •  استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک و پمادهای ضد التهاب جهت کاهش تورم بینی و جهت بهبودی و از بین رفتن جای بخیه نیز استفاده می گردد
 •  استفاده از کمپرس سرد به مدت 24  الی 48 ساعت بعد از جراحی
 •  سعی کنید خیلی زیر آفتاب و لامپ های حرارتی قرار نگیرید و از رفتن به اماکن گرم مانند سونا پرهیز نمایید. سعی کنید موقع استحام از آب داغ استفاده نکنید
 •   پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت ها و ورزش های سنگین تا مدتی بعد از جراحی
 •   مصرف غذاهای حاوی پروتئین و سبزیجات نیز جهت کاهش تورم تاثیر گذار می باشند
 •  پرهیز از مصرف نمک زیاد و غذاهای شور. سعی کنید از غذاهای نرم استفاده کنید و از خوردن غذاهای جویدنی و سفت پرهیز نمایید. در هنگام نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها نیز از نی استفاده نمایید
 •  جلوگیری از واردشدن ضربه به بینی

جراحی بینی گوشتی

تقویت غضروف بعد از جراحی بینی

قبل از اقدام به جراحی بینی گوشتی، جراح باید غضروف های بیمار را به خوبی معاینه و بررسی نماید. بینی های گوشتی غضروف های ضعیفی دارند و ساختار بینی نیز ضعیف می باشد و جنس پوست بینی ضخیم است و به این علت به خوبی نمی تواند پوست را بر روی بینی نگه دارد و این امر باعث می شود که نوک بینی های گوشتی پهن و بزرگ شود.

با استفاده از جراحی بینی گوشتی به جای اینکه غضروف ها را بتراشند و کوچک نمایند ، آن ها را تقویت و اصلاح می نمایند و این امر باعث می شود تا غضروف ها سفت و محکم شوند، تیغه بینی نیز بعد از جراحی صاف و متوازن می شود. البته تمامی این عوامل در صورتی اتفاق می افتد که جراح بینی ماهر باشد و از تمامی اصول و تکنیک ها در جراحی بینی گوشتی به درستی استفاده نماید.

جهت استحکام پایه بینی از غضروف های بینی در مکان هایی که غضروف کمتری دارند استفاده می شود و به این صورت غضروف ها تقویت می شوند واین امر باعث می شود تا بینی بعد از جراحی دچار افتادگی و تغییر فرم نشود. بعد از جراحی بینی گوشتی می توان مشاهده نمود که تیغه وسط بینی صاف و نازک شده است و تغییرات بینی کاملا قابل مشاهده است.

سعی می شود جهت تقویت غضروف ها از غضروف خود بیمار استفاده شود. اما اگر بیمار غضروف لازم را جهت جراحی بینی نداشت از ایمپلنت های مصنوعی می توان استفاده کرد

انتخاب جراح بینی جهت جراحی بینی گوشتی بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است. دکتر سامان خرمی نژاد در زمینه جراحی بینی بسیار ماهر و باتجربه می باشد. و جراحی بینی گوشتی را با رعایت تمامی اصول و با بهره گیری از دانش و تجربه خود به بهترین شکل انجام می دهد.

تعدادی از نمونه کارهای دکتر سامان خرمی نژاد:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر خرمی نژاد