جراحی بینی تهران

این روزها زیبایی ظاهری از اهمیت بالایی برخوردار است و هرکس سعی می کند به کمک روش های گوناگون مشکلات ظاهری خود را برطرف نماید. بسیاری از افراد در این میان ظاهر بینی خود را هدف قرار می دهند و نسبت به ایرادات ظاهری و حتی مشکلات تنفسی آن شکایت می کنند. حتی ممکن است نارضایتی به اندازه ای باشد که منجر به خودکم بینی و منزوی شدن آنها نیز شود ولی اصلا جای نگرانی نیست زیرا به لطف پیشرفت های پزشکی و ابداع تکنیک های نوین، می توان از طریق جراحی بینی به حل بسیاری از این مشکلات پرداخت و به زیبایی ظاهری و آرامش روانی دست یافت.

با در نظر گرفتن دلایل ذکر شده می توان به این نتیجه رسید که جراحی بینی به قدری از اهمیت بالایی برخوردار است که لازم دانستیم در این مقاله به طور مفصل به آن بپردازیم.

اهداف جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty) گزینه ای رایج برای بیمارانی است که از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند. علاوه بر مزایای شناخته شده از لحاظ زیبایی، رینوپلاستی دارای کاربردهای متنوع تری است، مانند بهبود عملکرد بینی بعد از آسیب یا بیماری و کمک به مشکلات تنفسی که بر خواب و توانایی ورزش تأثیر می گذارد.

هدف از جراحی زیبایی بینی، تغییر در ظاهر بینی مورد نظر بیمار و عملکرد آن با در نظر گرفتن نوع پوست و کل اجزای صورت است.  در این راستا دکتر سامان خرمی نژاد جراح بینی علم و هنر را در جراحی زیبایی بینی با هم ترکیب می کنند تا نتایج موثر و ماندگاری را به بیماران ارائه دهند.

حقایقی درباره جراحی زیبایی بینی

به طور کلی، افراد کاندید جراحی زیبایی بینی باید به طور کامل رشد کرده باشند.  زیرا رشد صورت در نوجوانان و جوانان می تواند به مرور زمان بر ظاهر و عملکرد بینی تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، بیماران باید از سلامت کلی برخوردار باشند و سیگار نکشند زیرا سیگار کشیدن می تواند به کاهش جریان خون منجر شود و خطر آسیب بافت را افزایش دهد.

جراحی بینی در نوجوانانی که این روش را به طور کامل درک کرده اند و رضایت کامل والدین را دارند امکان پذیر است. در حالت ایده آل، دختران قبل از انجام عمل باید حداقل 16 سال سن داشته باشند. پسران هم باید حداقل 18 سال داشته باشند. اگر این روش همراه با سپتوپلاستی (صاف کردن سپتوم) انجام شود، نه تنها اعتماد به نفس بیمار بلکه تنفس وی را نیز بهبود می بخشد.

قبل از جراحی زیبایی بینی، جراح باید اطمینان حاصل کند که بیمار به طور کامل روش، خطرات و مزایای آن را درک می کند. در حالی که جراحی زیبایی بینی یک روش ایمن است، اما این نکته مهم است که جراحی توسط یک متخصص انجام شود. همچنین در برخی کلینیک ها، قبل از عمل از تصویربرداری سه بعدی استفاده می شود تا به بیماران نشان داده شود كه بینی آنها بعد از جراحی چگونه خواهد بود.  البته استفاده از این روش تضمینی برای نتایج نیست. با این حال، این روش می تواند به بیماران و تیم جراحی پلاستیک کمک کند که اهداف جراحی را بهتر بشناسند.

اگر  هدف از جراحی زیبایی بینی تنفس بهتر و همچنین بهبود ظاهر باشد، این روش ممکن است شامل رفع برآمدگی بینی، تغییر شکل نوک بینی ، تغییر شکل یا تغییر اندازه بینی و یا افزایش یا کاهش اندازه کلی بینی شود.

مراحل جراحی بینی

به طور کلی جراحی بینی 1.5 تا 3 ساعت طول می کشد و معمولا یک عمل سرپایی است. در جراحی بینی بسته ، برش هایی در داخل بینی ایجاد می شود – تکنیکی که توانایی محدودی در ایجاد تغییرات دارد. اما در رینوپلاستی باز، برشی در بافت بین سوراخ های بینی و همچنین درون سوراخ بینی ایجاد می شود. این برش ها بسیار خوب بهبود می یابند و به سختی قابل مشاهده هستند.

در صورت نیاز به غضروف اضافی برای تقویت بینی، غالباً از سپتوم بینی بیمار گرفته می شود. اما در رینوپلاستی ثانویه یا ترمیم بینی – که برای اصلاح ناهنجاری های ناشی از عمل قبلی انجام می شود – این غضروف ممکن است از گوش یا دنده گرفته شود. به دلیل اینکه غضروف می تواند پتانسیل زخم شدن را ایجاد نماید، بنابراین یک روش دشوارتر است  و مهم است که توسط یک جراح بسیار ماهر انجام شود.

فیلم جراحی بینی توسط دکتر خرمی نژاد

فیلم عمل بینی

بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

پس از عمل، بیشتر بیماران ناراحتی خفیف تا متوسط را تجربه می کنند که با استفاده از دارو قابل کنترل است. با این حال، در مراحل اول دوره بهبودی به دلیل کبودی احتمالی زیر چشم و استفاده از اسپلینت، می تواند در محل کار و در محیط های اجتماعی کمی ناخوشایند باشد. برای محافظت از استخوان های بینی و غضروف، بیماران باید حدود یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی، اسپلینت را در داخل و خارج بینی داشته باشند. علاوه بر این، بیماران باید به مدت دو تا سه هفته از فعالیت های شدید مانند دویدن یا شنا پرهیز کنند و بین چهار تا پنج هفته نیز از زدن عینک خودداری کنند.

جراحی زیبایی بینی از حساس ترین جراحی های زیبایی می باشد که نیازمند تبحر بالای جراح است. دکتر خرمی نژاد مشاورات قبل از این عمل را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی زیبایی بینی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.
تلفن تماس : ۲۲۳۹۹۸۱۴ – ۰۹۱۲۳۹۴۷۸۲۸

سوالات جراحی بینی

با جراحی زیبایی بینی چه مشکلاتی رفع می شود؟

بیشتر بیماران به دلایل زیبایی به دنبال جراحی زیبایی بینی هستند و اقدامات بسیاری برای بهبود ظاهر بینی وجود دارد:

1- طول، عرض یا اندازه کلی بینی کاهش می یابد
2- برآمدگی یا کجی بینی برطرف می شود.
3- تقارن را بهبود می بخشد.
4- نوک بینی را اصلاح و کوچکتر می کند.
5-اندازه سوراخ های بینی را کاهش می دهد.

جراحی زیبایی بینی همچنین می تواند دارای مزایای عملکردی، بهبود مشکلات تنفسی یا ترمیم ناشی از آسیب نیز باشد.

نمونه عمل بینی

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

مانند هر روش زیبایی دیگری، هزینه جراحی بینی بسته به تعدادی از عوامل متفاوت است:

1- مواردی که مدنظر شما است (مانند کاهش اندازه، بهبود سپتوم)
2- اهداف فردی و آناتومی بینی شما
3- موقعیت جغرافیایی شما
4- تجربه جراح

نکته: هرگز جراح بینی را تنها براساس هزینه انتخاب نکنید. تغییر شکل بینی یک عمل جراحی زیبایی پیچیده است و برای به دست آمدن بهترین نتایج با حداقل عوارض به مهارت و تجربه خاصی نیاز است. همچنین هنگامی که با جراحان بینی مشورت می کنید، اطمینان حاصل کنید که قیمت کلی به شما داده شود زیرا برخی از جراحان فقط هزینه های جراحی را اعلام می کنند، اما شما مسئولیت هزینه های اتاق عمل، بیهوشی و موارد دیگر را نیز بر عهده خواهید داشت.

برای عمل بینی باید چند سال سن داشته باشم؟

از آنجا که نتایج عمل به صورت دائمی در نظر گرفته می شود، انجام عمل جراحی می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند بر روی ظاهر شما باشد.

برای یک عمل جراحی ایمن و موفق، ضروری است که استخوان های بینی و غضروف کاملا رشد کرده باشند – به طور معمول در سن 16 سالگی برای دختران و 18 سال برای پسران.

بلوغ عاطفی نیز بسیار مهم است. شما باید عوارض جراحی را بدانید و به اندازه کافی مسئولیت پذیر باشید تا بتوانید مراقبت های بعد عمل بینی را مطابق دستورالعمل عمل کنید. همچنین شما باید بدانید در حالی که جراحی زیبایی بینی می تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری دهد، بینی شما (یا زندگی شما) را کامل نمی کند، یا نظر شخص دیگری را راجع به شما تغییر نمی دهد.

نمونه عمل بینی

آیا ممکن است که بینی من با افزایش سن بزرگتر شود؟

در واقع، این تغییر نسبتاً معمول است که بینی با افزایش سن تغییر کند.  در واقع غضروف می تواند میزان پشتیبانی اش را کمتر کند و باعث افتادگی نوک بینی شود همچنین پوست بینی می تواند ضخیم تر شده و باعث بزرگ یا پهن تر شدن بینی شود.

جراحی زیبایی بینی با ایجاد غضروف، کاهش اندازه نوک بینی یا انجام تغییرات دیگر برای ترمیم بینی مناسب تر و جذاب تر می تواند مشکل را برطرف کند و در حالی که می توانید برای جراحی زیبایی بینی خیلی جوان باشید  محدودیت سنی بالایی وجود ندارد  به شرط اینکه سالم باشید. بنابراین اگر از اندازه یا ظاهر بینی خود راضی نیستید می توانید با یک جراح بینی معتبر مشورت کنید.

بعد از جراحی زیبایی بینی چقدر به استراحت و ریکاوری نیاز دارم؟

همانطور که بینی جدید شما بعد از عمل تا چندین ماه به بهبود نیاز خواهد داشت، بیماران به ندرت به بیش از دو هفته استراحت نیاز دارند. هفته اول سخت ترین دوران بعد از عمل است. درد حداقل است، اما بینی شما در یک اسپلینت قرار می گیرد، که می تواند ناراحت کننده باشد. در ابتدا باید به فعالیتهای بسیار سبک بپردازید، روی پشت خود بخوابید و سرتان را بالا نگه دارید.

شما می توانید به محض بهبود نسبی و احساس راحتی از منزل خارج شوید. با این حال، اکثر بیماران صبر می کنند تا کبودی و تورم از بین برود که به طور معمول بعد از 10 تا 14 روز است.

برنامه ای برای حداقل 7 روز مرخصی از محل و 14 روز یا بیشتر برای فعالیت های بدنی تنظیم کنید. کبودی و تورم معمولا برای 2 هفته اول قابل توجه است.
اگر بینی شما برای هفته ها بعد از عمل متورم یا کمی نامتقارن به نظر می رسد، وحشت نکنید! نتایج جراحی زیبایی بینی می تواند حدود 3 ماه طول بکشد تا به شکل تقریبا نهایی برسید و پس از آن تا 1 سال تغییرات اندکی خواهد داشت.

نمونه عمل بینی

چه موقع بعد از عمل بینی می توانم ورزش کنم؟

به طور کلی، هرگونه فعالیتی شدیدتر از پیاده روی، حداقل تا 3 هفته پس از جراحی زیبایی بینی محدود است. این فعالیت ها شامل دویدن، رقصیدن، دوچرخه سواری، تمرین های قدرتی و رابطه جنسی می شود. در واقع ورزش فشار خون و خطر خونریزی داخلی را افزایش می دهد و بهبود را به تاخیر می اندازد. بعد از گذشت حدود سه هفته، محل های برش و بافت های تغییر شکل یافته معمولاً به اندازه کافی بهبود می یابند که در برابر افزایش فشار خون می توانند مقاومت کنند. با این حال، ورزش های تماسی یا فعالیت هایی که شامل پرتاپ اشیا (بسکتبال ، تنیس ، و غیره) می شوند باید به مدت 6 هفته یا بیشتر پس از جراحی بینی اجتناب شوند. بنابراین لازم است همیشه دستورالعمل های جراح بینی خود را دنبال کنید.

آیا گزینه های غیر جراحی برای زیبایی بینی وجود دارد؟

پاسخ کوتاه این است که بله، گزینه های جایگزین نیز وجود دارند، اما در آنچه می توانند به دست آورند بسیار محدود هستند.  برخی پزشکان از پرکننده های پوستی برای تغییر و بهبود ظاهر بینی استفاده می کنند. اما از آنجا که پرکننده ها فقط می توانند حجم بینی را افزایش دهند، فقط در موارد خاص مفید هستند: برای صاف کردن شیب بینی، مخفی کردن یک برآمدگی کوچک یا بهبود عدم تقارن خفیف.  اما توجه داشته باشید که نتایج با این روش ها فقط حدود 1 سال باقی می مانند.

در حالی که روش غیرجراحی بینی ممکن است در بعضی موارد راهی مناسب برای به دست آمدن ظاهر جدید بینی باشد، اما جراحی زیبایی بینی تنها راه برای اطمینان از نتایج ماندگار خواهد بود.

نتیجه گیری

بینی ساختار پیچیده ای است که از غضروف و استخوان های ظریف ساخته شده است. یک تغییر کوچک در یک قسمت از ساختار آن می تواند بر کل بینی تأثیر بگذارد، بنابراین جراحی زیبایی بینی برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی و عملکردی نیاز به تخصص دارد. اگر قصد جراحی بینی در تهران را دارید، برای تعیین زمان مشاوره با شماره ۲۲۳۹۹۸۱۴  بگیرید یا از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین اقدام نمایید.

تعدادی از نمونه کارهای دکتر سامان خرمی نژاد